Direct inschrijven
20-04-2024 t/m
21-04-2024
Muziekcursus
Elske Tinbergen
18
20-01-2024
Over het auteurschap van de Concerti Armonici is in het verleden veel onduidelijkheid geweest. Ze werden afwisselend toegeschreven aan de violist en muziekuitgever Carlo Ricciotti en de violist en componist Giovanni Battista Pergolesi. Pas ver in de twintigste eeuw ontrafelde de musicoloog Albert Dunning het ware auteurschap: de Nederlandse diplomaat Graaf Unico Wilhelm van Wassenaer Obdam was de componist van deze schitterende werken voor strijkorkest. Zes concerten voor vier violen, altviool, obligaat cello en basso continuo. De muziek kenmerkt zich door een grote harmonische rijkdom en prachtige melodische lijnen.
Van Wassenaer is niet de enige Nederlandse barokcomponist die muziek voor strijkorkest heeft gecomponeerd. Ook Willem de Fesch gaf verschillende bundels met concerti grossi uit, deels toen hij in Nederland woonde, en deels nadat hij naar Engeland was geËmigreerd. De muziek heeft een heel ander karakter dan die van Van Wassenaer: waar in de Concerti Armonici alle musici de hele tijd spelen, maakt De Fesch meer onderscheid tussen tutti en soli, wat bij uitstek het kenmerk van het concerto grosso is.
Als je op Wikipedia op de term ‘concerto grosso= zoekt, worden Georg Friedrich Händel en Arcangelo Corelli als belangrijkste componisten genoemd. Hoe leuk is het om nu eens muziek van eigen bodem te kunnen spelen, en ook nog eens van een hoge kwaliteit!
Tijdens deze cursus spelen we een selectie uit onder andere de Concerti Armonici van Unico Wilhelm van Wassenaer en de Concerti grossi opus 3 & 10 van Willem de Fesch.
Voorbereiding is noodzakelijk voor deze cursus. We spelen uit een goed leesbare facsimile (zie links hierboven). Als je dit niet denkt te kunnen, is deze cursus niet geschikt voor jou. Verder werken we aan barokinterpretatie en streken. Het zou mooi zijn als we de stukken op tempo kunnen spelen, dus snelle nootjes moeten voor jou geen probleem vormen als je mee wilt doen. De solo's verdelen we deels ter plekke (in eerste instantie spelen meerdere musici ÉÉn partij). Beluister hier nog een muziekfragment. We spelen op A = 440 Hz.
strijkers (viool, altviool, cello, contrabas) en 1 klavecinist die uit becijferde bas kan lezen. Voor de solopartijen is een (ver)gevorderd niveau noodzakelijk. VOL VOOR CELLO\r\n\r\n
‘Elske wist precies wat ze vragen kon en wat niet. Leuke docente, goede aanpak, erg enthousiast.=
‘Docent was zeer goed. Wist wat ze wilde en kon dit zeer goed overbrengen. Niets dan lof!=
‘Elske is in staat om in zeer korte tijd van een los ensemble een geheel te maken. Ze heeft duidelijke instructies en zorgt steeds weer voor speelbare muziekstukken.=
De inschrijving voor deze cursus is gesloten.
Direct inschrijven
Huismuziek steunen en lid worden?